Mi brinemo o našem planetu

Dob 6-9
Vrijednosti Demokratske
Lokacija Učionica
Tema Osjećajnost
Pregled Vrlo je važno podizati svijest kod djece da vole i cijene prirodu te da se ponašaju u skladu s tim osjećajima, pridonoseći njezinoj brizi i očuvanju. Ovi pojmovi su usko povezani s konceptom mira, koji između ostalog podrazumijeva da prirodni svijet ostaje lijep.
Ciljevi učenja ✔ Razvoj spoznaja o prirodi i koliko je potrebno voljeti je, brinuti se za nju i čuvati je ✔ Promicanje pozitivnih emotivnih iskustava u odnosu s prirodnim svijetom.
Razvoj vještina ✔ Podizanje svijesti o važnosti osjećaja za okoliš ✔ Povezivanje osjetila s promatranjem okoline ✔ Razvoj osjetilnog opažanja kao sredstva kojim se prikuplja znanje ✔ Znati prepoznati fizičku i emocionalnu osjetljivost
Metoda Promicanje važnosti grupnog rada na zaštiti okoliša kroz osnivanje školskog “klub” za promicanje zaštite okoliša. Cilj ovog kluba je promicati među djecom pozitivne emocije i osjećaje ljubavi prema biljkama, životinjama, prirodi i svijetu općenito.
Materijali Materijali za izradu članskih iskaznica, putovnica i reklamnih plakata: - karton u boji; - naljepnice; - ljepilo; - škare; - vrpce; - ljepljivi papir; - papir u boji; - vezice; - bojice; - tempere; - bijeli papir...
Od pripreme do provedbe
Svako dijete koje se želi učlaniti u klub mora znati da je dobilo okoliš na dar i zato ga mora voljeti i čuvati. Pravo ekološko obrazovanje možemo zajamčiti samo ako djeca nauče ove stvari.
Ovakva vrsta obrazovanja počinje od malih nogu; isprva to može biti nešto kao: ‘molim te, nemoj gaziti po lišću’ ili ‘nemoj uništavati sliku ove životinje’, ali kasnije će dobiti konkretnije informacije o tome kako se trebaju ponašati svaki dan da očuvaju okoliš: briga za voćnjak, čišćenje škole, štednja struje…
POSEBNI DIJELOVI:
ČLANSKA ISKAZNICA. Svako dijete dobit će člansku iskaznicu kojom će se bilježiti aktivnosti i izlete izvan škole.
PUTOVNICA. Svako dijete dobit će putovnicu kako bi bilo motivirano za ispunjavanje zadataka i izgrađivanje pozitivnog stava prema čuvanju okoliša i razvoju vrijednosti. Svaki put kad usvoji pozitivan stav prema temi koju obrađujete, dobit će žig u putovnicu. Kad skupi sve žigove, dobit će diplomu njegovatelja/ice planeta.
DIPLOMA ZA NJEGOVATELJA/ICU PLANETA. Na kraju školske godine (ili nekog drugog razdoblja po procjeni voditelja/ice).
VELEPOSLANICI ZAŠTITE OKOLIŠA:
Svaki mjesec (ili kako odredi voditelj/ica) grupa će nacrtati poster s informacijama o temama povezanim sa zaštitom okoliša kako bi obavijestili ostalu djecu u školi.
Evo rasporeda koji možete po potrebi prilagoditi:
SIJEČANJ – BOJE RECIKLAŽE
VELJAČA – PAŽNJA! UGROŽENE VRSTE
OŽUJKA – KLIMATSKE PROMJENE I NJIHOVE POSLJEDICE
TRAVANJ – KAKO SE BRINUTI ZA BILJKE I GRADSKE PROSTORE
SVIBANJ – NUKLEARNA ENERGIJA I POSLJEDICE NJEZINOG KORIŠTENJA
LIPANJ – VODA JE VAŽNA, BUDITE ŠTEDLJIVI!
SRPANJ – ŠTO JE ZELENA EKONOMIJA?
KOLOVOZ – MJESEC UN-a. ZNATE LI CILJEVE ODRŽIVOG RAZVOJA? https://www.unenvironment.org/explore-topics/sustainable-development-goals
RUJAN – BIO-SIGURNOST I COVID (osnovna pravila u školi i zašto ih se moramo pridržavati, prepoznavanje opasnosti, lanac zaraze, pranje ruku...itd).
LISTOPAD – PRIJEVOZ I ZAGAĐENJE . Pozovite druge da koriste „zeleni“ prijevoz kao što su bicikl , pješačenje…
STUDENI – ZDRAV PLANET POČINJE SA ZDRAVOM DJECOM. Važnost zdrave prehrane: jedite zdravo!
PROSINAC – POSJET ZOOLOŠKOM VRTU (ili drugom mjestu gdje djeca mogu biti u kontaktu sa životinjama).
Aktivnosti su organizirane po mjesecima i pokrivaju nekoliko područja. Poredane su tako da voditelj/ica može odabrati koje aktivnosti će izvesti sukladno interesima i motivaciji djece ili nastavnim planom i program.
Djeca iz kluba radit će svaki mjesec na podizanju svijesti o određenoj temi.
Mogu organizirati predavanja u školi, bilo da će na njima govoriti oni ili gostujući/a predavač/ica. Izrađivat će postere za zajedničke prostorije, brošure za učenike i roditelje... mogu provesti bilo koji prijedlog kao članovi kluba.
Želiš li se učlaniti u klub? Želiš li promijeniti svijet?
U blagdanskim mjesecima, tijekom zadnjih dana škole, ostavite mjesta za razgovor u kojem će se predlagati aktivnosti koje će djeca provoditi sa svojom obitelji (na primjer: gledanje video zapise o zelenoj ekonomiji ili ciljevima održivog razvoja za djecu, pogledajte dodatne materijale).
Savjeti Dodatni materijali Kako primijeniti online? Što raditi kod kuće?
Voditelji također mogu objasniti zašto moramo zaštititi svoj okoliš korištenjem podataka koji se mogu pronaći na https://www.unenvironment.org/
Članske iskaznice, putovnice i diplome možete izraditi koristeći canva: https://www.canva.com/create/id-cards/
Aktivnosti se mogu prilagoditi i provoditi online, a  osobne iskaznica i putovnice mogu biti dodijeljene u  pdf formatu.
Sve aktivnosti mogu se osmisliti i prilagoditi za provedbu u zatvorenom i otvorenom prostoru.
Videozapisi o zelenoj ekonomiji i SDG-ima za djecu:
Globalni ciljevi: https://www.youtube.com/watch?v=cBxN9E5f7pc
Održivost i recikliranje: https://www.youtube.com/watch?v=5ACfPVA-EE8
Autor M . Begoña Arenas (ITC) Inspirirano i prilagođeno prema materijalima „KLUB MLADIH KOJI BRINE O PLANETU ZEMLJI” iz projekta AVAL.
Preuzimanje datoteke Preuzimanje datoteke

Povratak na obrazovne materijale